SCBM 232 Fundamental Microbiology

Room SC1-160 @Salaya Campus

Department of Microbiology, Faculty of Science, Mahidol University


Course Syllabus 2018

Color Codes

Lecture
Lab
Group Discussion
Presentation
Examination

Week 1

Dates Times Titles Instructors
20 August 2018
Monday
8:30-9:30
9:30-10:30
10:30-11:30
11:30-12:30
21 August 2018
Tuesday
8:30-9:30
9:30-10:30
10:30-11:30
11:30-12:30
22 August 2018
Wednesday
8:30-9:30
9:30-10:30
10:30-11:30
11:30-12:30
23 August 2018
Thursday
8:30-9:30 Orientation [pdf] and Lecture 1: Introduction to Microbial World [pdf] Pravech
9:30-10:30 Lecture 2: Prokaryotic Cells: Structures and Functions [pdf] Pravech
10:30-11:30 Lecture 3: Diversity of Prokaryotes [pdf] Pravech
11:30-12:30 Group Discussion 1: The Prokaryotes Pravech
24 August 2018
Friday
8:30-9:30 Lecture 4: Microbe Interaction with Host and Environment [pdf] Saowakon
9:30-10:30 Lecture 5: Biosafety in Microbiology Laboratory [pdf] Saowakon
10:30-11:30 Lecture 6: Chemical and Physical Control of Microorganisms [pdf] Saowakon
11:30-12:30 Group Discussion 2: Safety and Control of Microbes Saowakon

Week 2

Dates Times Titles Instructors
27 August 2018
Monday
8:30-9:30
9:30-10:30
10:30-11:30
11:30-12:30
28 August 2018
Tuesday
8:30-9:30
9:30-10:30
10:30-11:30
11:30-12:30
29 August 2018
Wednesday
8:30-9:30
9:30-10:30
10:30-11:30
11:30-12:30
30 August 2018
Thursday
8:30-9:30 Lab 1: Aseptic Technique and Bacterial Detection in Nature Tana, Chanita, Hector
9:30-10:30
10:30-11:30
11:30-12:30
31 August 2018
Friday
8:30-9:30 Lab 2: Bacterial Isolation and Gram Staining of Bacteria in Nature Saowakon, Chanita, Hector
9:30-10:30
10:30-11:30
11:30-12:30
1 September 2018
Saturday
8:30-9:30 Lecture 7: Bacterial Growth and Metabolism I [pdf] Padungsri
9:30-10:30 Lecture 8: Bacterial Growth and Metabolism II Padungsri
10:30-11:30 Group Discussion 3: Secretion System in Bacteria [pdf] Padungsri
11:30-12:30

Week 3

Dates Times Titles Instructors
3 September 2018
Monday
8:30-9:30
9:30-10:30
10:30-11:30
11:30-12:30
4 September 2018
Tuesday
8:30-9:30
9:30-10:30
10:30-11:30
11:30-12:30
5 September 2018
Wednesday
8:30-9:30
9:30-10:30
10:30-11:30
11:30-12:30
6 September 2018
Thursday
8:30-9:30 Lecture 9: Microbial Evolution [pdf] Pravech
9:30-10:30 Lab 3: Abundant of Slime Mold in Nature Pravech, Duangnate
10:30-11:30
11:30-12:30
7 September 2018
Friday
8:30-9:30 Lecture 10: Viral Structure and Function Saowakon
9:30-10:30 Lecture 11: Diversity of Viruses [pdf] Saowakon
10:30-11:30 Group Discussion 4: Bacteriophage [paper1] [paper2] Soraya
11:30-12:30
8 September 2018
Saturday
8:30-9:30 Lecture 12: Fungal Structure and Function [pdf] Pravech
9:30-10:30 Lecture 13: Fungal Diversity and Evolution [pdf] Pravech
10:30-11:30 Group Discussion 5: Biology and Significance of Fungi Pravech
11:30-12:30

Week 4

Dates Times Titles Instructors
10 September 2018
Monday
8:30-9:30
9:30-10:30
10:30-11:30
11:30-12:30
11 September 2018
Tuesday
8:30-9:30
9:30-10:30
10:30-11:30
11:30-12:30
12 September 2018
Wednesday
8:30-9:30
9:30-10:30
10:30-11:30
11:30-12:30
13 September 2018
Thursday
8:30-9:30 Lab 3: Abundant of Slime Mold in Nature Pravech
9:30-10:30 Group Discussion 6: Microbial Diversity and Evolution Pravech
10:30-11:30
11:30-12:30
14 September 2018
Friday
8:30-9:30 Lecture 14: Diversity of Parasites [pdf] Tana
9:30-10:30 Lecture 15: Host-parasite Interactions Tana
10:30-11:30 Group Discussion 7: Host-parasite Interactions Tana
11:30-12:30
15 September 2018
Saturday
8:30-9:30 Student Presentation Pravech, Tana
9:30-10:30
10:30-11:30
11:30-12:30

Week 5

Dates Times Titles Instructors
17 September 2018
Monday
8:30-9:30
9:30-10:30
10:30-11:30
11:30-12:30
18 September 2018
Tuesday
8:30-9:30
9:30-10:30
10:30-11:30
11:30-12:30
19 September 2018
Tuesday
8:30-9:30
9:30-10:30
10:30-11:30
11:30-12:30
20 September 2018
Tuesday
8:30-9:30
9:30-10:30
10:30-11:30
11:30-12:30
21 September 2018
Tuesday
8:30-9:30
9:30-10:30
10:30-11:30
11:30-12:30
22 September 2018
Saturday
8:30-9:30 EXAMINATION (9:00-12:00)
Room will be announced later.
Pravech
9:30-10:30
10:30-11:30
11:30-12:30

List of Instructors

No. Names Office E-mail
1. Mr. Pravech Ajawatanawong B614 pravech.aja@mahidol.edu     — Course Coordinator —
2. Ms. Saowakon Paca-uccaralertkun B608B saowakon.pac@mahidol.ac.th
3. Ms. Padungsri Dubbs Pr606 padungsri.vic@mahidol.edu
4. Mr. Tana Taechalertpaisarn Pr616 tana.tac@mahidol.ac.th
5. Ms. Soraya Chaturongakul B604 soraya.cha@mahidol.ac.th
6. Ms. Duangnate Isarangkul Na Ayudhaya B600 duangnate.int@mahidol.ac.th
7. Ms. Chanita Napaswad Pr611 chanita.nap@mahidol.ac.th
8. Mr. Héctor Guzmán B609 biol.hector.g@gmail.com    — Teaching Assistant —
9. Ms. Kulawadee Wonganun B609 kulawadee.won@gmail.com    — Teaching Assistant —